W piątek 1 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć
w kolejnej edycji wydarzenia „Sztuka ocala”
– wyjątkowej wyciecze tym razem do Krakowa.

Cóż w tym wyjątkowego? A to że odwiedzili jeden z najpiękniejszych teatrów  w naszym kraju czyli Teatr im. Juliusza Słowackiego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć przedstawienie, które na deskach tego teatru grane jest bardzo rzadko, ponieważ jest stworzone w kooperacji z Teatrem Szekspirowskim  z Gdańska. Tym przedstawieniem to „1989”. Zostały w nim pokazane wydarzenia które doprowadziły do upadek komunizmu. Wydarzenia znane  z kronik filmowych i podręczników historii ożyły na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Jako widzowie towarzyszyliśmy bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań
lub więziennych celach.

1989 to spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery formą nawiązujący do “Hamiltona”. Rewolucyjny musical Lin-Manuela Mirandy wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie widzianego przez uczniów musicalu odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz “Webber” znany m.in z wieloletniej współpracy z “Łoną”.

Wisienką na torcie było przywitanie uczniów naszej szkoły przez samego Dyrektora teatru jak i wywiad z reżyserką spektaklu, w którym opowiadała jak on powstawał.

Kolejną atrakcją tego dnia było odwiedzenie Muzeum Bangsy’ego.
Była to czarująca podróż w świat tego niezwykłego i tajemniczego artysty.  Ponad 150 prac artysty można oglądać w wyjątkowych pomieszczeniach postindustrialnych wnętrz Fabryki Platerów, Srebra i Wyrobów Metalowych Marcina Jarry, której początki sięgają 1886 roku i która zajmuje powierzchnię ponad tysiąca metrów kwadratowych. Banksy jest bez wątpienia najbardziej znanym i kontrowersyjnym artystą ulicznym. Wystawa daje nowe życie ulicznym kreacjom Banksy’ego – ponieważ wiele z nich już niestety zniknęło. Tak więc w jednym miejscu mogliśmy podziwiać prace z całego świata tego wyjątkowego artysty.

Zobaczcie tylko niewielką próbkę tej sztuki…