BIOLOGIA

„Jeśli chcesz być tam, gdzie nigdy nie byłeś, musisz iść drogą, którą nigdy nie szedłeś.

Jeśli chcesz osiągnąć to, czego nigdy nie miałeś, musisz robić to, czego nigdy nie robiłeś” 

Nauczyciele biologii

Katarzyna Duczmal – nauczyciel dyplomowany, egzaminator maturalny

Sylwia Janik – nauczyciel kontraktowy

Aleksandra Kruczek – nauczyciel mianowany

Magdalena Majchrowicz – nauczyciel mianowany

Joanna Tokar – nauczyciel dyplomowany, egzaminator maturalny

Aktualności

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności!

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności!

Etap szkolny XXVI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności odbędzie się w środę 13.10.2021r na 8 lekcji w auli. Serdecznie zapraszamy zgłoszone osoby.

Kalendarz wydarzeń biologicznych w roku szkolnym  2021/2022

 

Miesiąc

Wydarzenie

Wrzesień
  • Diagnoza w klasach II i III uczących się biologii w zakresie rozszerzonym (klasa IID, II E, IIID-3, IIID-4, IIIE-3, IIIE-4, IIIF-3)
  • Opracowanie planu powtórek maturalnych
  • Akcja Sprzątanie Świata
  • Zrozumieć więcej… ciekawy artykuł na wrzesień
  • Otwórz oczy na życie…
Październik
  • Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności
  • Etap szkolny Olimpiady Biologicznej
  • Święto Drzewa
  • Zrozumieć więcej… ciekawy artykuł na październik
  • Otwórz oczy na życie…
Listopad
  • Finał konkursu na reportaż „Ochrona środowiska na Opolszczyźnie okiem przyrodnika”
  • Dzień bez Papierosa
  • rozumieć więcej… ciekawy artykuł na listopad
  • Otwórz oczy na życie…
Grudzień
  • Wystawienie ocen semestralnych
  • Etap okręgowy Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności
  • Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności Biologicznej
  • Zrozumieć więcej… ciekawy artykuł na grudzień
  • Otwórz oczy na życie…
Styczeń
  • Etap szkolny Olimpiady Wiedzy Ekologicznej
  • Etap okręgowy Olimpiady Biologicznej
  • Matura próbna z biologii na poziomie rozszerzonym
  • Dzień Ligi Ochrony Przyrody
  • Zrozumieć więcej… ciekawy artykuł na styczeń
  • Otwórz oczy na życie…
Luty
  • Światowy Dzień Kota
  • Zrozumieć więcej… ciekawy artykuł na luty
  • Otwórz oczy na życie…
Marzec
  • I etap Szkolnego Konkursu „O złotą sowę”
  • Etap centralny Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności
  • Światowy Dzień Wody
  • Światowy Dzień Zespołu Downa
  • Zrozumieć więcej… ciekawy artykuł na marzec
  • Otwórz oczy na życie…
Kwiecień
  • II etap Szkolnego Konkursu „O złotą sowę”
  • Etap okręgowy Olimpiady Wiedzy Ekologicznej
  • Światowy Dzień Zdrowia
  • Dzień Ziemi
  • Zrozumieć więcej… ciekawy artykuł na kwiecień
  • Otwórz oczy na życie…
Maj
  • Egzamin maturalny z biologii
  • Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności
  • Zrozumieć więcej… ciekawy artykuł na maj
  • Otwórz oczy na życie…
Czerwiec
  • Finał Szkolnego Konkursu „O złotą sowę”
  • Etap centralny Olimpiady Wiedzy Ekologicznej
  • Światowy Dzień Ochrony Środowiska
  • Zrozumieć więcej… ciekawy artykuł na czerwiec
  • Otwórz oczy na życie…

Sukcesy naszych uczniów i absolwentów

 

OLIMPIADA BIOLOGICZNA

Rok szkolny 1972/73

Danuta Owczar- finalistka zawodów centralnych

Rok szkolny 1975/76

Małgorzata Kucharska- finalistka zawodów centralnych

Rok szkolny 1985/86

Artur Kozołub- laureat zawodów centralnych, III miejsce

Rok szkolny 1994/95 i 1995/96

Anna Babiak- praca badawcza wyróżniona na poziomie okręgowym

Agnieszka Wasiak

Damian Łaba- dwukrotny finalista zawodów centralnych

Rok szkolny 1996/97

Adam Pietrulewicz- finalista zawodów centralnych, praca badawcza wyróżniona na poziomie centralnym

Rok szkolny 1997/98

Adam Pietrulewicz- laureat I stopnia zawodów centralnych, brązowy medal na zawodach międzynarodowych

Rok szkolny 1999/00

Ewa Pawleta

Katarzyna Sitnik- finalistka zawodów okręgowych

Rok szkolny 2000/01

Ewa Pawleta- finalistka zawodów okręgowych

Andrzej Ośko- finalista zawodów okręgowych, wyróżnienie za pracę badawczą

Katarzyna Sitnik- laureatka III stopnia, nagroda za wyróżnioną pracę badawczą, nagroda im. Janiny Zdebskiej-Sierosławskiej dla najmłodszego uczestnika Olimpiady

Rok szkolny 2001/02

Katarzyna Sitnik- laureatka I stopnia (z pierwszą lokatą), nagroda za wyróżnioną pracę badawczą, brązowy medal na zawodach międzynarodowych

Rok szkolny 2002/03

Monika Heisig

Anna Grudzka

Rok szkolny 2003/04 i 2004/05

Anna Adamczyk

Maksymilian Bojkowski- finalista zawodów okręgowych, wyróżnienie za pracę badawczą

Tomasz Pisarek- wyróżnienie za pracę badawczą

Marta Meissner- wyróżnienie za pracę badawczą

Koleta Zajączkowska- finalistka zawodów okręgowych

Rok szkolny 2004/05

Nina Dzierżan

Aleksandra Man

Wioleta Sekula

Karolina Wojtowicz

Rok szkolny 2005/06

Marta Berdzik- wyróżnienie za pracę badawczą

Nina Dzierżan

Karolina Gajda

Katarzyna Kuczma

Aleksandra Man

Marcin Nowosielski- wyróżnienie za pracę badawczą

Jakub Palacz

Wioleta Sekula

Rok szkolny 2006/07

Marta Berdzik

Karolina Gajda

Jowita Halupczok- wyróżnienie za pracę badawczą

Tomasz Kowalski

Katarzyna Kuczma- finalistka zawodów centralnych

Dominika Obierzyńska

Marcin Nowosielski

Rok szkolny 2007/08

Patrycja Gajda

Agnieszka Kałus

Artur Majer

Dominika Obierzyńska

Sandra Siano

Rok szkolny 2008/09

Anna Jendrysik- wyróżnienie za pracę badawczą

Agnieszka Kałus

Artur Majer- finalista zawodów centralnych

Marek Malek

Emilia Roziewska

Paweł Stasiak- finalista zawodów centralnych, wyróżnienie za pracę badawczą

Alina Stelmach

Rok szkolny 2009/10

Marko Broma – wyróżnienie za pracę badawczą

Artur Bryś

Karolina Prus- finalistka zawodów centralnych

Emilia Roziewska – wyróżnienie za pracę badawczą

Alina Stelmach- finalistka zawodów centralnych

Dominika Śliż

Marta Świerczyńska – wyróżnienie za pracę badawczą

Rok szkolny 2010/11

Marko Broma

Dorota Gawlik

Jasmin Kubotsch

Rok szkolny 2011/12

Natalia Czok

Patrycja Gorzel

Adrianna Iszczuk

Kamila Kossakowska

Justyna Król – wyróżnienie za pracę badawczą

Teresa Malek

Marek Myrdzio

Angelika Macioszek

Aleksandra Niemczyk

Katarzyna Niemczyk

Aleksandra Simińska

Rok szkolny 2012/13

Joanna Chimowicz

Natalia Czok- finalistka zawodów centralnych

Katarzyna Dembińska- wyróżnienie za pracę badawczą

Sebastian Fedorowicz

Patrycja Gorzel

Angelika Macioszek

Agnieszka Maćków

Teresa Malek- wyróżnienie za pracę badawczą

Marek Myrdzio

Marcin Niedobitek

Aleksandra Simińska

Patrycja Szecówka

Sara Szupieńko

Mgdalena Walczak – wyróżnienie za pracę badawczą

Bartłomiej Wierzba

Patrycja Wójciak

Rok szkolny 2013/14

Katarzyna Beker- wyróżnienie za pracę badawczą

Martyna Bieszczad

Piotr Burczyk

Marta Czerwińska

Katarzyna Dembińska- finalistka zawodów centralnych

Karolina Joszko- wyróżnienie za pracę badawczą

Sara Szupieńko

Weronika Tutakowska

Mateusz Umiński

Wiktoria Zamirska

Adam Zygmuncik – wyróżnienie za pracę badawczą

Rok szkolny 2014/15

Katarzyna Beker- finalistka zawodów okręgowych

Martyna Bieszczad- finalistka zawodów okręgowych

Marta Czerwińska

Mateusz Umiński- finalista zawodów centralnych, wyróżnienie za pracę badawczą

Adam Zygmuncik – finalista zawodów centralnych

Rok szkolny 2015/16

Paulina Długosz- finalistka zawodów centralnych, wyróżnienie za pracę badawczą

Mateusz Gorzel

Karolina Mizera

Oliwia Rusin- finalistka zawodów okręgowych, wyróżnienie za pracę badawczą

Katarzyna Posmyk

Grzegorz Smak- finalista zawodów centralnych, wyróżnienie za pracę badawczą

Paweł Czudaj- wyróżnienie za pracę badawczą

Agnieszka Węgorkiewicz

Rok szkolny 2016/17

Tomasz Kijowski

Aleksandra Maćków

Bartosz Skulimowski- udział w zawodach centralnych

OLIMPIADA WIEDZY EKOLOGICZNEJ

Rok szkolny 2000/01

Andrzej Ośko- wyróżnienie na etapie wojewódzkim

Katarzyna Sitnik- finalistka etapu centralnego

Rok szkolny 2001/02

Agata Gosławska- udział w etapie wojewódzkim

Katarzyna Sitnik- laureatka etapu centralnego

Rok szkolny 2009/2010

Jasmin Kubotsch – finalistka etapu centralnego

Rok szkolny 2012/2013

Justyna Król – finalistka etapu centralnego

Rok szkolny 2013/14

Katarzyna Dembińska- finalistka etapu centralnego

Rok szkolny 2014/15

Mateusz Umiński- finalista etapu centralnego

Rok szkolny 2015/16

Paulina Długosz- finalistka etapu centralnego

Rok szkolny 2016/17

Tomasz Misztal- finalista etapu centralnego

Rok szkolny 2019/2020

Michał Krasowski – finalista etapu centralnego

Rok szkolny 2020/2021

Anna Nowak – finalistka etapu centralnego

OLIMPIADA WIEDZY O ŻYWIENIU I ŻYWNOŚCI

Rok szkolny 2008/2009

Mateusz Bihun

Marko Broma 

Rok szkolny 2010/2011

Daria Grund – finalistka etapu centralnego

Rok szkolny 2020/2021

Mateusz Heretyk – finalista etapu centralnego

Julia Szymaniec – finalistka etapu centralnego

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Jest to olimpiada dla uczniów zainteresowanych problematyką otaczającej nas przyrody i poznaniem praw, którymi się rządzi. Obejmuje następujące bloki tematyczne: ekologia klasyczna, woda i ochrona wód, gleba i ochrona gleb, gospodarka rolna i leśna, żywność i zdrowie, ochrona przyrody, powietrze i jego ochrona, hałas, promieniowanie, rekultywacja, odpady oraz zagadnienia społeczno-gospodarcze związane z ochroną środowiska w Polsce i na świecie.

Ponad 60 wyższych uczelni publicznych uchwałą swych senatów przyznało finalistom i laureatom OWE wstęp na najbardziej atrakcyjne kierunki bez postępowania kwalifikacyjnego (aktualna ich lista jest dostępna na stronie http://ekoolimpiada.net.pl/).

Opiekunem OWE w naszej szkole jest pani Katarzyna Duczmal.

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności

Racjonalne żywienie jest jednym z istotnych czynników determinujących stan zdrowia społeczeństwa, jego pomyślność i aktywność zawodową. Mając to na uwadze organizacje międzynarodowe i władze poszczególnych krajów podejmują różne działania zmierzające do podniesienia poziomu wiedzy żywieniowej ludności, szczególnie młodego pokolenia. Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, wychodząc naprzeciw tym dążeniom, stawia sobie za cel rozwijanie zainteresowań uczniów szkół ponadgimnazjalnych problematyką potrzeb pokarmowych człowieka i sposobów ich prawidłowego zaspakajania, wartości odżywczej i prozdrowotnej żywności oraz roli żywienia w zapobieganiu chorobom dietozależnym, a także tworzenie dla zdolnej młodzieży możliwości ogólnopolskiej rywalizacji w tym obszarze wiedzy

Konkurs „O złotą sowę”

W pierwszej edycji konkursu, w roku szkolnym 2021/2022, zwycięzcami zostali Michał Kwaśniak (w kategorii klas 3-letnich) oraz Weronika Stania (w kategorii klas 4-letnich).

Konkurs „O złotą sowę” jest autorskim przedsięwzięciem organizowanym przez nauczycieli biologii naszego liceum, który składa się z trzech etapów. W I etapie zawodów, uczniowie rozwiązują zadania testowe, które nie odbiegają poziomem od tych z Olimpiad Biologicznych.  W trakcie II etapu konkursu uczestnicy zmagają się z problemowymi zadaniami otwartymi.  Najbardziej ekscytujący jest finał konkursu, podczas którego najlepsi uczniowie z klas biologicznych, biologiczno – chemicznych i medycznych muszą wykazać się zarówno wiedzą jak i umiejętnościami praktycznymi: mikroskopowania, planowania doświadczeń, jak i rozpoznawania wybranych okazów flory i fauny.

Skip to content