W piątek 14.04.br. odbyły się w naszej szkole Pierwsze Mistrzostwa Opola w Tabliczce Mnożenia współorganizowane ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Matematyki oraz firmą „Karty Grabowskiego”. Uczniowie klasy IA dzielnie wcielili się w role sędziów i opiekunów trzecioklasistów, którzy wraz z opiekunami przybyli do naszej szkoły. Nasi uczniowie kilka tygodni przygotowywali się do mistrzostw – poznawali zasady gier „Kart Grabowskiego”, uczyli się przyznawać punkty. W piątek sprawdzili się doskonale – zarówno sędziując, bawiąc się, jak i opiekując młodszymi koleżankami i kolegami z podstawówki. Godnie reprezentowali licealistów naszej szkoły!

Na I Mistrzostwa Opola w Tabliczce Mnożenia przyjechało sześćdziesięcioro uczniów, czyli piętnaście czteroosobowych drużyn złożonych z dwóch dziewcząt i dwóch chłopców. Uczniowie przy pomocy kart Grabowskiego rywalizowali w czterech konkurencjach indywidualnych i jednej zespołowej. Każda z tych konkurencji wymagała biegłej znajomości tabliczki mnożenia i dzielenia, refleksu i szybkości. Odbyła się również rywalizacja nauczycieli – opiekunów drużyn.

Pomysł zorganizowania „Mistrzostw w Tabliczce Mnożenia” dla klas trzecich szkół podstawowych z użyciem Kart Grabowskiego zrodził się niemal natychmiast po tym, jak naczelnik Wydziału Oświaty Aleksander Iszczuk zwrócił się do Stowarzyszenia z prośbą o wymyślenie działania mającego na celu poprawę wyników egzaminu ósmoklasisty. Wszyscy wiemy bowiem, że najważniejsze są początki, a w matematyce biegłość rachunkowa ma kluczowe znaczenie. Zaś ćwiczenie tejże biegłości niekoniecznie musi następować poprzez rozwiązywanie na papierze czy tablicy nieskończonej liczby zadań. Ćwiczenia w liczeniu można połączyć z odrobiną adrenaliny, czyli zabawą i współzawodnictwem.

Karty Grabowskiego wymyślił Andrzej Grabowski, trener lekkiej atletyki i matematyk równocześnie. Widząc, że jego uczniowie mają problem z tabliczką mnożenia, wykorzystał swoje sportowe doświadczenie i pomysłowość  do opracowania matematycznej talii kart oraz zasad gier z ich wykorzystaniem. Gry te pozwalają uczniom uczyć się poprzez rozrywkę i rywalizację. W ten sposób wiedza matematyczna sama wchodzi dzieciom do głowy, a przy okazji uczą się też zasad współpracy w grupie, zdrowej rywalizacji,  poprawiają skupienie i szybkość reagowania.

Zainspirowany sukcesem pierwszych kart i gier Andrzej Grabowski opracował kolejne karty, za pomocą których ćwiczyć można nie tylko mnożenie i dzielenie, ale też dodawanie i odejmowanie, działania na ułamkach oraz logiczne myślenie.

W czasie piątkowych zmagań w konkurencjach indywidualnych uczniowie zdobywali punkty zarówno dla siebie, jak i dla szkoły. W konkurencji grupowej – tylko dla szkoły.

W kategorii „Szkoła” wygrała PSP nr 2 przed PSP 10 i PSP 29, które uplasowało się na trzecim miejscu.

W kategorii Chłopcy wygrał Grzegorz Kulawik z PSP nr 2 przed Maksymilianem Lubczyńskim        z PSP nr 15 i Jakubem Starnawskim z PSP nr 29. W kategorii Dziewczęta wygrała Amelia Gamrot z PSP nr 10 przed Hanną Paloc z PSP nr 2 i Anną Wieczorek z PSP nr 29.

Poziom przygotowania uczniów do zawodów był bardzo wyrównany – zwycięska szkoła wyprzedziła drugą dwoma punktami, a druga trzecią – jednym punktem. Analogicznie kształtowały się wyniki indywidualne.

Jednak nikt na tych Mistrzostwach nie przegrał i nie odszedł bez nagrody. Wszystkim uczestnikom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy.

Współpraca Wydziału Oświaty, Opolskiego Oddziału SNM, firmy Karty Grabowskiego oraz PLO nr II w Opolu zaowocowała wspaniałą imprezą matematyczną. Należy mieć nadzieję, że po pierwszych mistrzostwach odbędą się następne.

Skip to content