
W tym roku proponujemy Wam możliwość nauki, aż w dwóch klasach wstępnych, dwujęzycznych, w systemie 5 – letnim.
Możecie wybrać oddział z językiem hiszpańskim lub oddział z językiem niemieckim.
Nie bez kozery oddział wstępny nazywa się wstępnym. Aby dostać się do tej klasy, nie trzeba znać języka obcego. Nauczycie się go w pierwszym roku nauki. Rekrutować do tej klasy mogą się uczniowie mający predyspozycje językowe – jeśli lubisz uczyć się języków obcych, z pewnością je masz. W zerowym roku, uczyć się będziecie języka wybranego języka obcego – 18 godzin w tygodniu. Po roku nauki w klasie wstępnej opanujecie dany język na poziomie A2-B1, a po roku automatycznie staniecie się uczniami pierwszej klasy dwujęzycznej z językiem hiszpańskim lub z językiem niemieckim.
UWAGA! Do oddziałów wstępnych obowiązuje wcześniejszy termin rekrutacji w systemie elektronicznym: do 30.05.2025 r., do godz. 15:00!
W roku szkolnym 2025/2026 planowane jest utworzenie klasy wstępnej przygotowującej do oddziału dwujęzycznego hiszpańskiego oraz klasy wstępnej przygotowującej do oddziału dwujęzycznego niemieckiego.
< DODATKOWY WNIOSEK > o przyjęcie do oddziałów wstępnych można składać w dniach 12 – 30 maja 2025r. w sekretariacie szkoły. W tym terminie obowiązuje także złożenie wniosku elektronicznego.
Do oddziałów wstępnych obowiązują dwuetapowe (część pisemna i ustna) egzaminy predyspozycji językowych, które są w języku polskim, zawierają zadania po polsku, z języka polskiego, języków sztucznych lub fikcyjnych <<ZOBACZ PRZYKŁADOWY TEST>>. Po części pisemnej kandydaci przystąpią do części ustnej.
Sprawdzian predyspozycji językowych dla kandydatów odbędzie się w dniu 10 czerwca 2025 r. (wtorek) o godz. 9:00.
Informacja o salach, w których odbywać się będzie sprawdzian, zostanie umieszczona przy wejściu do szkoły w dniu egzaminu.
Z obu części egzaminu predyspozycji językowych można uzyskać maksymalnie 40 pkt. Za zdany uznany jest egzamin, z którego kandydat uzyska min. 20 pkt (50%).
WAŻNE!
Ze sprawdzianu predyspozycji językowych zwolnieni są laureaci Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego. Uwaga! Laureaci również są zobowiązani do złożenia wniosku wg terminarza rekrutacji.
Lista kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik z egzaminu predyspozycji językowych zostanie podana do publicznej wiadomości w szkole w dniu 13 czerwca 2025 r. do godz. 10:00.
Znajomość języka hiszpańskiego lub niemieckiego nie jest wymagana.
ZACZYNAMY NAUKĘ OD PODSTAW!
W klasie z językiem niemieckim planujemy dwie grupy – od podstaw oraz kontynuację.
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne w klasie wstępnej
- JĘZYK POLSKI: 2 godziny
- JĘZYK HISZPAŃSKI / NIEMIECKI: 18 godzin
- MATEMATYKA: 2 godziny
- Wychowanie fizyczne: 3 godziny
- Zajęcia z wychowawcą: 1 godzina
- RAZEM (tygodniowo): 26 godzin
Dodatkowo: 2 godziny j. angielskiego.
Po KLASIE WSTĘPNEJ nauka w klasie dwujęzycznej trwa 4 lata.
W klasach 1-4, oprócz lekcji z języka, co najmniej dwa przedmioty nauczane są dwujęzycznie (tzn. w języku hiszpańskim lub niemieckim).
FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące oddziału wstępnego
Co to jest klasa wstępna?
Jest to klasa przygotowująca uczniów do podjęcia nauki w klasie pierwszej dwujęzycznej. Jest przeznaczona dla uczniów, którzy chcą bardzo dobrze opanować język obcy (hiszpański lub niemiecki) tak, by w ostatniej klasie móc zdać egzamin językowy oraz maturę dwujęzyczną.
Czy muszę znać język, aby uczyć się w tej klasie?
Nie. Można zostać uczniem tej klasy nie ucząc się hiszpańskiego/niemieckiego wcześniej. Uczniami klasy wstępnej mogą zostać również osoby, które uczyły się już języka hiszpańskiego/niemieckiego, ale ich poziom znajomości języka nie pozwala na podjęcie nauki w klasie dwujęzycznej.
Czy w klasie wstępnej będę się uczył wszystkich przedmiotów szkolnych?
Nie. Klasa wstępna jest przeznaczona na intensywną naukę języka – jest to 18 godzin w tygodniu. Oprócz tego w klasie wstępnej jest język polski – 2 godziny w tygodniu, matematyka – 2 godziny, godzina wychowawcza i wychowanie fizyczne – 3 godziny w tygodniu.
Czy do tej klasy obowiązuje egzamin wstępny?
Tak. Jest to egzamin z predyspozycji językowych. Zadania na takim egzaminie odnoszą się zwykle do sztucznych, nieistniejących języków, wymyślonych tylko na potrzeby tego egzaminu i sprawdzają uzdolnienia kandydata w kierunku nauki języków obcych.
Jak będzie wyglądała nauka po ukończeniu klasy zerowej?
Po ukończeniu klasy wstępnej uczniowie automatycznie przechodzą do klasy pierwszej dwujęzycznej, nie przystępując ponownie do procesu rekrutacji.