Przejdź do treści

 To był wyjątkowy czas w mojej dyrektorskiej pracy. W drugim tygodniu września uczestniczyłam w mobilności organizowanej w ramach programu Erasmus+ na Litwie (Projekt nr: 2023-1-PL01-KA121-SCH-000126469). Celem wyjazdu była obserwacja pracy szkół z do Alytus – partnerskiego miasta Opola.

Przeżyłam niezapomnianą przygodę z dyrektorami i nauczycielami opolskich szkól, z którymi poznała pracę dwóch litewskich placówek oświatowych (szkołę podstawową połączoną z liceum  – St. Benedikto Gimnazija oraz centrum kształcące w kilkudziesięciu zawodach – Alytus Vocational Training Centre,).

Gościnność i otwartość gospodarzy przeszła nasze oczekiwania – wróciliśmy pełni podziwu przede wszystkim dla organizacji szkolnictwa zawodowego, które jest kompleksowo przemyślane i zaplanowane na najwyższym poziomie. Zdumiewa regularna i bardzo owocna współpraca władz miasta, z dyrektorem szkoły i pracodawcami. Byliśmy pod wrażeniem wyposażenia sal zawodowych, miejsc do wykonywania zadań praktycznych oraz wielopoziomowego zdobywania kwalifikacji (dla chętnych w każdym wieku).

Odwiedziliśmy około dwudziestu pracowni, w których zdobywają wiedzę uczniowie liceum – od sal językowych, przez przyrodnicze, informatyczne po gimnastyczne. Widzieliśmy bardzo ciekawe rozwiązania układu sali chemicznej oraz fizyczno-informatycznej. W szkole zawodowej podziwialiśmy około pięćdziesięciu sal, w których odbywają się praktyczne zajęcia przygotowujące do wykonywania zawodu, m.in. malarza, tynkarza, spawacza, opiekuna osób starszych czy ratownika medycznego. Odwiedziliśmy warsztat samochodowy działający na terenie szkoły. W szkolnych stołówkach smakowaliśmy tradycyjne, litewskie potrawy.

Poznaliśmy system edukacji działający na Litwie od egzaminów wewnętrznych i zewnętrznych, czasu pracy nauczycieli po przydział obowiązków, strukturę organizacji odwiedzanych szkół, ofertę zajęć pozalekcyjnych, sposób prowadzenia nadzoru pedagogicznego.

Choć nie była to moja pierwsza wizyta na Litwie, muszę przyznać, że tydzień spędzony na Kresach pozwolił mi na bliższe poznanie pięknych, nadniemeńskich terenów, miejscowości bliskich Mickiewiczowi, Słowackiemu, Orzeszkowej, Miłoszowi i Niemenowi… Niezapomniane widoki z Trok, Druskiennik i Wilna na długo będą w mojej pamięci, a zdobyta wiedza już dziś przekłada się na pomysły do realizacji w kierowanej przeze mnie szkole.

Agnieszka Buganik-Pszczyńska Dyrektor PLO nr II w Opolu

Przejdź do treści