Maturalne sukcesy
Czy tego chcemy czy nie, wyniki egzaminów maturalnych są podsumowaniem czteroletniej pracy – nauczycieli, uczniów, ale też szkoły. Do znudzenia będę powtarzała, że młody człowiek wybiera naukę w liceum, ponieważ jego celem są studia, do których musi się przygotować. Pierwszą weryfikację swoich planów przechodzi właśnie w czasie majowych egzaminów.
Szanowni Państwo!
Porównując szkolne wyniki egzaminów maturalnych, należy pamiętać i kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, wyniki z egzaminów z poziomu podstawowego nie świadczą o poziomie maturzystów. A już na pewno nie są gwarancją dostania się na dobre studia. Po drugie, „100% zdawalność” jest zwykle tylko chwytliwym hasłem reklamowym, za którym kryją się często słabe wyniki z obowiązkowych egzaminów. Po trzecie, analizując wyniki szkół, należy zwrócić uwagę ilu absolwentów danej klasy podeszło do egzaminów na poziomie rozszerzonym z przedmiotów, które w ofercie rekrutacyjnej były nauczane na poziomie rozszerzonym. Dopiero w tych danych kryje się cała prawda – o szkole, jej absolwentach i nauczycielach! Dane te są ważną składową rankingu Perspektyw – i decydują o pozycji szkoły.
Tegoroczne matury nie należały do najłatwiejszych, ale wyniki uzyskane przez naszych absolwentów, znacząco przewyższające krajowe ze wszystkich przedmiotów (nie wspominając o wojewódzkich, bo te są najsłabsze w Polsce), zdecydowanie potwierdzają dobre wykorzystanie licealnych lat, a tym samym napawają optymizmem.
Celem licealisty nie są egzaminy na poziomie podstawowym, ale jednak cieszą „setki” na świadectwie – i z poziomu podstawowego i z poziomu rozszerzonego. W maju do egzaminów dojrzałości podchodziło 194 uczniów naszej szkoły, z czego aż 73 egzaminy zostały ocenione na 100% – wyłączając laureatów i finalistów zwolnionych z matury, którzy również mają egzaminy zaliczone na 100%. Brawo! Cieszy mnie, że włożony przez 4 lata wysiłek znalazł odzwierciedlenie w wynikach. Jednocześnie wiem, że nie wszyscy, którzy zasługują, mają wyniki na 100%.
Podsumowanie zacznę od spektakularnego sukcesu uczniów klasy dwujęzycznej z językiem niemieckim (IVF), ponieważ ich wyniki z egzaminu z języka niemieckiego na poziomie dwujęzycznym aż o 47% przewyższają średnie wyniki w kraju i wynoszą 87%. Brawo! Gratuluję absolwentom tej klasy, a przede wszystkim pani Karinie Walecko i pani Bożenie Owczar, które są matkami tego sukcesu. Na uwagę zasługują też wyniki tej klasy z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym – 76% (przy średniej krajowej 62%). Z naprawdę dobrymi umiejętnościami i potencjałem ruszacie w świat! Wasi następcy mają z kogo brać wzór!
Gratuluję! Aż 27 uzyskało 100% z matematyki na poziomie podstawowym (10 osób z klasy 4A, 7 z 4B, 2 z 4C, 3 z 4D, 2 z 4E, 3 z 4G).Średni wynik szkoły wynosi 87% – w kraju 63%, w województwie 60%. Kłaniam się maturzystom i nauczycielom, szczególnie panu profesorowi Krzysztofowi Sobkowowi (nauczycielowi 4A – średnia klasy wynosi 94%) i pani profesor Marii Romanowskiej (wychowawczyni i nauczycielce 4B – średni wynik klasy to 95%. Brawo!). Imponujące wyniki osiągnęli uczniowie klasy 4A i 4B z matematyki na poziomie rozszerzonym – odpowiednio 65% i 61% ( średnia w kraju tego naprawdę trudnego egzaminu wynosiła 33%). Chylę czoło przed panem profesorem Sobkowem i panią profesor Romanowską. Niezliczone godziny pracy nauczycieli i młodzieży! Gratuluję podjętego wysiłku i jego efektów!
Na szczególne wyróżnienie zasługują trzej absolwenci – Jakub Brożek (IVA) – uczeń pana profesora Krzysztofa Sobkowa, Dariusz Koziołek (IVE) –uczeń pana profesora Ryszarda Lisonia oraz Dawid Szkudlarski (IVA) – finalista Olimpiady Matematycznej, uczeń pana profesora Krzysztofa Sobkowa, którzy na świadectwie maturalnym z matematyki na poziomie rozszerzonym mają 100%. Niebywałe osiągnięcie! Serdecznie gratuluję!
Na komentarz zasługuje wynik 40 osób, które osiągnęły 100% wynik z języka angielskiego na poziomie podstawowym! Gratuluję znajomości języka absolwentom, a anglistom gratuluję wyników!
Wspaniale prezentują się wyniki z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym – średnia szkoły wynosi 84% (kraj 62%). Sześć osób uzyskało 100% – Jakub Brożek z 4A – uczeń pani profesor Joanny Fojtar, Jakub Galon z 4C – uczeń pani profesor Lidii Krysztof, Maria Grzyb z 4D (uczennica pani profesor Małgorzaty Wilczek), i Antonina Ziober (uczennica pani profesor Marzeny Szadzianiec), Katarzyna Ciemięga i Aleksandra Remjasz z klasy 4H – uczennice pani profesor Joanny Burdzińskiej-Miki. Gratuluję wszystkim uczniom i wszystkim anglistom, bo wynik szkoły jest imponujący!
Aż 63 osoby podeszły do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Imponujący wynik wypracowała klasa 4H – pani profesor Jolanty Toll – 74% (średnia krajowa 42%). Niesamowity sukces! Gratuluję serdecznie! Tuż za czterema olimpijkami z klasy 4H (Julią Stankalą, Katarzyną Ciemięgą, Pauliną Rippel i Natalią Klamut) uplasowała się absolwentka klasy 4C – Alicja Głogowska (92%) – uczennica pani profesor Ewy Łucyszyn-Pająk. Najwyższy wynik z języka polskiego na poziomie podstawowym (poza czterema olimpijkami z klasy 4H) osiągnął Jakub Brożek – 97% ( 4A) – uczeń, (podobnie jak olimpijki) pani profesor Jolanty Toll. Gratuluję niespotykanych wyników! Dziękuję wszystkim polonistkom, które uczyły do egzaminu na poziomie rozszerzonym, mimo iż realizowały siatkę godzin z poziomu podstawowego.
Do egzaminu z biologii podeszło w tym roku 53 absolwentów. Najwyższy wynik (92%) uzyskał Dariusz Koziołek z klasy 4E. Gratuluję! Niewiarygodną średnią z egzaminu – 72% (kraj 40%)! uzyskała klasa pani profesor Katarzyny Duczmal – 4D. Składam naprawdę wielkie słowa uznania dla pani profesor i wszystkich wychowanków.
Aż 52 tegorocznych absolwentów zdawało chemię. Najlepiej arkusze rozwiązali uczniowie klasy 4D – Marek Trzupek – na 93%, tuż za nim z wynikiem 92%. uplasował się – Tomasz Pek – uczniowie pani profesor Beaty Sokół (4D), którą w czasie dłuższej nieobecności zastępowała pani profesor Ewa Ferens-Mrocheń. Klasowy wynik 4D wynosi 60% – przy średniej krajowej 38%. Kieruję ogromne słowa uznania w kierunku nauczycielek i uczniów. Czteroletnia praca przyniosła piękne owoce! Brawo!
Zapierający wynik z fizyki -100% – uzyskał Jakub Brożek (4A) uczeń pani profesor Anny Mamok. Brawo!
Gratuluję pani profesor Annie Mamok oraz panu profesorowi Grzegorzowi Korbasiowi szkolnych wyników z fizyki – 52%, przy średniej krajowej 41%. Cieszę się, że aż 41 osób wybrało ten przedmiot na majowym egzaminie, bo w skali regionu i miasta jest to ewenement! Brawo! Oby tak dalej! Państwa prac dowodzi, że w Dwójce można nauczyć się fizyki! Bardzo za to dziękuję w imieniu własnym i uczelni wyższych!
Do egzaminu z historii podeszło w tym roku 18 absolwentów – pasjonatów historii, którzy wypracowali wynik na poziomie 60% – przy średniej krajowej 42%. Brawo! Najwyżej (na 92%) oceniony został egzamin Katarzyny Ciemięgi z klasy 4H – uczennicy pani profesor Julity Kiełbasy. Laureat Olimpiady Historycznej – Mariusz Jańczuk – uczeń pana profesora Marcina Wietrznioka ma na świadectwie 100%. Gratuluję profesorom umiejętności zarażania przedmiotem, a młodzieży bardzo świadomego wyboru.
Izabela Jajak z klasy 4C uzyskała najwyższy w naszym województwie wynik z wos-u – 93%, przy średniej klasy 62% (kraj 35%). Brawo absolwenci! Brawo pan profesor Marcin Wietrzniok!
Gratuluję wspaniałego wyniku z geografii -92% – Karolinie Miczce – uczennicy pani profesor Jolanty Siemieniuk z klasy 4G. W tym roku do egzaminu z geografii podeszło 38 osób (ze wszystkich klas), które wypracowały wynik 63%, przy średniej krajowej 41%. Brawo! Gratuluję!
Niekwestionowanym zwycięzcą maturalnym jest Jakub Brożek z klasy 4A, który z trzech przedmiotów na poziomie rozszerzonym napisał egzaminy na 100% – matematyka, fizyka i język angielski, a wszystkie pozostałe egzaminy na powyżej 90%. Jakubie, gratuluję i proszę o instrukcje dla młodszych koleżanek i kolegów – jak osiągnąć takie wyniki, nie będąc olimpijczykiem.
Drodzy Nauczyciele!
Dziękuję Państwu za niezwykły wysiłek i pełną świadomość tego, jak bardzo Państwa praca wpływa na młodych ludzi i ich losy. Dziękuję za trud przygotowania do egzaminów dojrzałości i każde dobre słowo.
Drodzy Absolwenci Anno Domini 2024!
Dziękuję za Waszą pracę, niezwykły wysiłek, który pozwoli Wam realizować ambitne marzenia. Gratuluję wytrwałości i determinacji! Dzień, w którym odbieraliście z uśmiechami na twarzy swoje świadectwa maturalne, na długo pozostanie w mojej pamięci jako zwieńczenie dobrze wykonywanej pracy, także mojej.
Dyrektor
Agnieszka Buganik-Pszczyńska