XXVIII Seminarium Śląskie
Das 28. Schlesienseminar
Wyzwania i szanse w stosunkach polsko-niemieckich
Dnia 26.10.2023 klasy 2F i 3F wzięły udział w XXVIII Seminarium Śląskim – Wyzwania i szanse w stosunkach polsko-niemieckich – w Kamieniu Śląskim.
Temat seminarium dotyczył szeroko pojętych stosunków pomiędzy Polską a Niemcami. Podczas szeregu debat, wykładów i dyskusji panelowych skupiono się na wyzwaniach i szansach w stosunkach polsko-niemieckich, zarówno odnosząc się do kontekstu historycznego, jak i współczesnych relacji pomiędzy Polską a Niemcami.
Uczniowie uczestniczyli w ramach w/w seminarium w warsztatach dotyczących postrzegania przez ludzi Polaków i Niemców przez pryzmat stereotypów funkcjonujących w społeczeństwie oraz w spotkaniu dyskusyjnym młodzieży pt.: „Polska i Niemcy. Agenda przyszłości” (we współpracy z FES) .
Tradycją Seminarium Śląskiego jest oddanie głosu młodym. Wspólnie z Fundacją Friedricha Eberta w Warszawie organizatorzy zaprosili do udziału w panelu dyskusyjnym młode, aktywne politycznie osoby, które dyskutowały na temat przyszłości polsko-niemieckich stosunków:
Jakie tematy w tym obszarze zajmują Młodych? Co jest dla nich naprawdę ważne?
Gośćmi spotkania byli: Julia Bökelmann – studentka studiów magisterskich na kierunku dot. badań nad pokojem i konfliktami w Marburgu w Niemczech, stażystka w Fundacji im. Konrada Adenauera;
Konrad Müller – asystent posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli, były redaktor naczelny magazynu Antidotum, Przewodniczący Młodzieżowej Rady przy Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim;
Kasper Piechatzek Przewodniczący Nowej Lewicy w Zabrzu, koordynator wojewódzki Młodej Lewicy w Śląskim oraz członek zarządu Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP .
Organizatorem Seminarium był Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Klasy dwujęzyczne wraz z nauczycielkami PLO nr II biorą od wielu lat aktywny udział w różnych wydarzeniach organizowanych przez tę instytucję.