W dniach od 23 do 30 maja 2022 r. uczniowie 2 LO wzięli udział w kolejnych międzynarodowych warsztatach, tym razem w Colegiul Național ”Petru Rareș”w Suceavie (Rumunia). Spotkanie odbyło się w ramach projektu Erasmus+ ‘’Let’s shape our future together’’ realizowanego w latach 2019 – 2022. Tym razem tematem przewodnim warsztatów była przyszłość edukacji i nauki. W programie znalazły się: TED TALK (TED – Technology, Entertainment and Design – Technika, Rozrywka i Design – marka konferencji naukowych, których celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych propagowania”), symulacje lekcji w 2050 roku, odgrywane przez uczniów inscenizacje rozmów kwalifikacyjnych o pracę w przyszłości oraz międzynarodowa konferencja dotycząca „kariery zawodowej w przyszłości”. Uczestniczyliśmy również w wykładach i warsztatach poświęconych sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości w edukacji, pisaliśmy listy w 2050 roku do naszych szkolnych kolegów, opisując rynek pracy i ścieżki zawodowe, którymi podążaliśmy. Nie zabrakło również wspólnego świętowania, karaoke czy wystaw wszystkich partnerskich szkół. Ku naszemu zaskoczeniu, zostaliśmy również zaproszeni na Studniówkę naszej partnerskiej szkoły, która w Rumunii odbywa się pod koniec maja. Bardzo nam się podobała organizacja całej imprezy, a zwłaszcza odmienne od naszych zwyczaje. Oprócz wykładów, prezentacji i warsztatów mogliśmy poznać uroki gór rumuńskiej Bukowiny, krainy urzekającej pięknem krajobrazów, kolorytem folkloru, serdecznością oraz gościnnością mieszkańców, a nade wszystko wspaniałym dorobkiem kulturalnym. Odwiedziliśmy również Nowy Soloniec, Nowy Sołoniec (rum. Solonețu Nou) – wieś w Rumunii, w okręgu Suczawa, w gminie Kaczyka, gdzie zostaliśmy zaproszeni do Domu Polskiego na polski obiad. W towarzystwie niezwykle serdecznego prezesa Związku Polaków w Rumunii i jednocześnie posła z ramienia polskiej mniejszości w Parlamencie Rumunii pana Gerwazego Longhera zwiedziliśmy całą okolicę, m.in. Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza oraz miejscowy kościół pw. Zesłania Ducha Świętego. Cała okolica zamieszkana jest głównie przez Polaków, którzy stanowią blisko 90% ludności, a jej polska nazwa, obok rumuńskiej, jest nazwą urzędową. Następne spotkanie w Opolu – już w czerwcu.

Małgorzata Podraza
Koordynator projektu Erasmus+