W dniach od 5 do 12 kwietnia 2022 r. uczniowie Dwójki wzięli udział w międzynarodowych warsztatach w Monor, na Węgrzech. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Erasmus+ ‘’Let’s shape our future together’’ realizowanego w
latach 2019 – 2022. W 2019 r. odbyło się pierwsze spotkanie w Tübingen, na którym młodzież projektowała miasta przyszłości, miasta swoich marzeń. Tym razem (po długiej przerwie spowodowanej pandemią), tematem przewodnim warsztatów była przyszłość naszego środowiska naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem fauny i flory. Licealiści z Węgier, Rumunii i Polski przedstawiali swoim partnerom swoją szkołę, miasto i kraj oraz zaprezentowali bogactwo
fauny i flory w swoich krajach. Uczestniczyliśmy w wykładach i warsztatach, w szkole i w terenie, przygotowanych m.in. przez lokalnego przedsiębiorcę, którego firma zajmuje się uprawą i przetwórstwem lokalnych owoców. Ponadto, wzięliśmy udział w warsztatach na temat ochrony środowiska pod  hasłem „3xR – Reduce, Reuse, Recycle” połączonych ze zwiedzaniem zoo w Budapeszcie. W Tisza-tavi Ökocentrum w Poroszló poznaliśmy bogactwo i różnorodność form życia w rejonie jeziora Cisańskiego oraz największy w Europie system akwariów słodkowodnych. Oprócz wykładów, prezentacji i warsztatów mogliśmy zwiedzić najciekawsze zakątki w Budapeszcie, poznać uroki kuchni węgierskiej oraz bawić się przy muzyce naszych krajów partnerskich.

Następne spotkanie w Rumunii już w maju, a w Opolu – w czerwcu.

Małgorzata Podraza
Koordynator projektu Erasmus+