Gazeta ZSO nr II w Opolu

Numer 4/2017


Potrafią debatować po niemiecku


Młodzież debatuje - Jugend debattiert international – to międzynarodowy konkurs cieszący się ogromnym powodzeniem wśród młodzieży szkół średnich w Czechach, Estonii, Polsce, Rosji, Słowenii, Węgrzech oraz na Litwie, Łotwie, Słowacji i Ukrainie. Organizatorami tego konkursu są Goethe-Institut, Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”, fundacja Gemeinnützige Hertie-Stiftung oraz Niemiecka Centrala Szkolnictwa Zagranicznego. W Polsce projekt wspierany jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Konkurs przebiega wieloetapowo na poziomie szkolnym, międzyszkolnym, krajowym oraz międzynarodowym. Aby wziąć udział w debacie trzeba się do niej solidnie przygotować nie tylko językowo, bo cała debata prowadzona jest w j. niemieckim, ale także merytorycznie. W ramach lekcji języka niemieckiego uczniowie poznają zatem zasady debaty, dobierania argumentów, wyrażania swojej opinii i obrony swojego stanowiska. Umiejętności te uczniowie zdobywają debatując nad ważnymi dla nich sprawami np. czy obiady w szkolnej stołówce powinny być dla wszystkich uczniów darmowe, czy lekcje w szkole mają zaczynać się o godzinie 9:00?
6 marca 2018 r. odbyła się międzyszkolna debata, w której udział wzięli uczniowie z liceów z Krapkowic, Strzelec Opolskich, Cieszyna oraz II Liceum w Opolu. Uczennice pierwszej klasy o profilu dwujęzycznym Karolina Fronia oraz Wiktoria Groehlich w debacie: Czy edukacja seksualna ma być przedmiotem obowiązkowym w szkole podstawowej? najbardziej przekonująco broniły swojego stanowiska i dostały się do półfinału ogólnopolskiego, który odbędzie się w kwietniu w Warszawie.


adres: PLO nr II
ul. Pułaskiego 3
45-048 Opole
tel. 077 45 422 86
fax 077 02 18 87
e-mail:
bez.tytulu@o2.pl
DTP
Mateusz Hurnik
Opiekun
mgr Lucyna Rudnik
Zdjęcia
Blanka Śmieja, Łukasz Podstawa, Jan Mika
Zespół redakcyjny
Martyna Czapla, Martyna Krawczyk, Magdalena Ochota, Karolina Mazur, Kacper Zelkowier Jula Żak