Gazeta ZSO nr II w Opolu

Numer 4/2017


Potrafią debatować po niemiecku


Młodzież debatuje - Jugend debattiert international – to międzynarodowy konkurs cieszący się ogromnym powodzeniem wśród młodzieży szkół średnich w Czechach, Estonii, Polsce, Rosji, Słowenii, Węgrzech oraz na Litwie, Łotwie, Słowacji i Ukrainie. Organizatorami tego konkursu są Goethe-Institut, Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”, fundacja Gemeinnützige Hertie-Stiftung oraz Niemiecka Centrala Szkolnictwa Zagranicznego. W Polsce projekt wspierany jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Konkurs przebiega wieloetapowo na poziomie szkolnym, międzyszkolnym, krajowym oraz międzynarodowym. Aby wziąć udział w debacie trzeba się do niej solidnie przygotować nie tylko językowo, bo cała debata prowadzona jest w j. niemieckim, ale także merytorycznie. W ramach lekcji języka niemieckiego uczniowie poznają zatem zasady debaty, dobierania argumentów, wyrażania swojej opinii i obrony swojego stanowiska. Umiejętności te uczniowie zdobywają debatując nad ważnymi dla nich sprawami np. czy obiady w szkolnej stołówce powinny być dla wszystkich uczniów darmowe, czy lekcje w szkole mają zaczynać się o godzinie 9:00?
6 marca 2018 r. odbyła się międzyszkolna debata, w której udział wzięli uczniowie z liceów z Krapkowic, Strzelec Opolskich, Cieszyna oraz II Liceum w Opolu. Uczennice pierwszej klasy o profilu dwujęzycznym Karolina Fronia oraz Wiktoria Groehlich w debacie: Czy edukacja seksualna ma być przedmiotem obowiązkowym w szkole podstawowej? najbardziej przekonująco broniły swojego stanowiska i dostały się do półfinału ogólnopolskiego, który odbędzie się w kwietniu w Warszawie.


adres: PLO nr II
ul. Pułaskiego 3
45-048 Opole
tel. 077 45 422 86
fax 077 02 18 87
e-mail:
bez.tytulu@o2.pl
DTP
Łukasz Podstawa, Jakub Kaziszyn, Bartosz Rosiak, Mateusz Hurnik
Opiekun
mgr Lucyna Rudnik
Zespół redakcyjny
Patrycja Węgrzynowska, Aleksandra Grodzicka, Joanna Langer, Karolina Kapula, Franek Posacki, Paweł Moroz, Kamil Niesłony, Olga Porczyńska, Jula Żak