Gazeta ZSO nr II w Opolu

Numer 4/2017


Dzień francuski w PLO II


Marzec to miesiąc Frankofonii – wszystkich państw i osób na świecie, które posługują się językiem francuskim. Z tej okazji uczniowie PG 10 i PLO nr II zorganizowali 1 marca Dzień Francuski, na który zaprosili swoich kolegów z opolskich gimnazjów i siódmych klas szkół podstawowych, którzy uczą się języka francuskiego.
Pierwszą część Dnia Francuskiego uświetnili goście specjalni z Francji (i Polski). O tym, że francuski to prosty język, oraz o różnicach w wymowie polskiej i francuskiej opowiadali uczniom prof. Fabrice Marsac i dr Magdalena Dańko z Katedry Kultury i Języka Francuskiego Uniwersytetu Opolskiego. Z kolei następny gość, przebywający na Erasmusie w Opolu student anglistyki Mehdi, opowiadał o swoich wrażeniach z pobytu w Polsce. Docenił życzliwość Polaków i chwalił umiejętności językowe uczniów Dwójki.
W drugiej części spotkania uczniowie obejrzeli dwie inscenizacje teatralne w języku francuskim, m.in. fragmenty „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, i występy muzyczne w wykonaniu uczniów PG 10 i LO II. Ważnym punktem Dnia Francuskiego był quiz wiedzy o Francji. Członkowie trzyosobowych zespołów musieli wykazać się znajomością muzyki, kultury, historii i symboli Francji, m.in. rozpoznać piosenkę ZAZ „Je veux”, powiedzieć, jak nazywał się pies Obeliksa, i wskazać zdjęcie z typowym francuskim śniadaniem. Uczestnicy byli znakomicie przygotowani i zwycięzca został wyłoniony dopiero w dogrywce. „Pytania nie były trudne” – cieszyli się członkowie zwycięskiej drużyny.
Nie sposób też nie wspomnieć o przerwie kulinarnej - ogromnym powodzeniem cieszyły sięprzysmaki francuskie przygotowane własnoręcznie przez uczniów PG 10. Słone i słodkie tarty, ciastka sablés i galette des rois, a także francuskie sery i bagietki zniknęły błyskawicznie. „Wstałyśmy dziś wcześnie rano, żeby wszystko to upiec” – opowiadały uczennice klasy 3b, przyglądając się z dumą, jak ich wypieki znikają ze stołów.
Dzień Francuski zakończył się wspólnym odśpiewaniem przez organizatorów i gości popularnej francuskiej piosenki „Il était un petit navire”. Bon mois de la Francophonie à tous – życzymy wszystkim udanego miesiąca Frankofonii!


adres: PLO nr II
ul. Pułaskiego 3
45-048 Opole
tel. 077 45 422 86
fax 077 02 18 87
e-mail:
bez.tytulu@o2.pl
DTP
Łukasz Podstawa, Jakub Kaziszyn, Bartosz Rosiak, Mateusz Hurnik
Opiekun
mgr Lucyna Rudnik
Zespół redakcyjny
Patrycja Węgrzynowska, Aleksandra Grodzicka, Joanna Langer, Karolina Kapula, Franek Posacki, Paweł Moroz, Kamil Niesłony, Olga Porczyńska, Jula Żak