Gazeta ZSO nr II w Opolu

Numer 4/2017


Dzień francuski w PLO II


Marzec to miesiąc Frankofonii – wszystkich państw i osób na świecie, które posługują się językiem francuskim. Z tej okazji uczniowie PG 10 i PLO nr II zorganizowali 1 marca Dzień Francuski, na który zaprosili swoich kolegów z opolskich gimnazjów i siódmych klas szkół podstawowych, którzy uczą się języka francuskiego.
Pierwszą część Dnia Francuskiego uświetnili goście specjalni z Francji (i Polski). O tym, że francuski to prosty język, oraz o różnicach w wymowie polskiej i francuskiej opowiadali uczniom prof. Fabrice Marsac i dr Magdalena Dańko z Katedry Kultury i Języka Francuskiego Uniwersytetu Opolskiego. Z kolei następny gość, przebywający na Erasmusie w Opolu student anglistyki Mehdi, opowiadał o swoich wrażeniach z pobytu w Polsce. Docenił życzliwość Polaków i chwalił umiejętności językowe uczniów Dwójki.
W drugiej części spotkania uczniowie obejrzeli dwie inscenizacje teatralne w języku francuskim, m.in. fragmenty „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, i występy muzyczne w wykonaniu uczniów PG 10 i LO II. Ważnym punktem Dnia Francuskiego był quiz wiedzy o Francji. Członkowie trzyosobowych zespołów musieli wykazać się znajomością muzyki, kultury, historii i symboli Francji, m.in. rozpoznać piosenkę ZAZ „Je veux”, powiedzieć, jak nazywał się pies Obeliksa, i wskazać zdjęcie z typowym francuskim śniadaniem. Uczestnicy byli znakomicie przygotowani i zwycięzca został wyłoniony dopiero w dogrywce. „Pytania nie były trudne” – cieszyli się członkowie zwycięskiej drużyny.
Nie sposób też nie wspomnieć o przerwie kulinarnej - ogromnym powodzeniem cieszyły sięprzysmaki francuskie przygotowane własnoręcznie przez uczniów PG 10. Słone i słodkie tarty, ciastka sablés i galette des rois, a także francuskie sery i bagietki zniknęły błyskawicznie. „Wstałyśmy dziś wcześnie rano, żeby wszystko to upiec” – opowiadały uczennice klasy 3b, przyglądając się z dumą, jak ich wypieki znikają ze stołów.
Dzień Francuski zakończył się wspólnym odśpiewaniem przez organizatorów i gości popularnej francuskiej piosenki „Il était un petit navire”. Bon mois de la Francophonie à tous – życzymy wszystkim udanego miesiąca Frankofonii!


adres: PLO nr II
ul. Pułaskiego 3
45-048 Opole
tel. 077 45 422 86
fax 077 02 18 87
e-mail:
bez.tytulu@o2.pl
DTP
Mateusz Hurnik
Opiekun
mgr Lucyna Rudnik
Zdjęcia
Blanka Śmieja, Łukasz Podstawa, Jan Mika
Zespół redakcyjny
Martyna Czapla, Martyna Krawczyk, Magdalena Ochota, Karolina Mazur, Kacper Zelkowier Jula Żak